Mindig lenyűgözött, hogy mi, emberek képesek vagyunk legyőzni a gravitációt. Döbbenten bámulom a videókat a közösségi videómegosztón, ahogyan az űrsikló elhagyja a légkört és feltör a légüres térbe. Ott, ahol semmi sincs, mégis tele van élettel. Vagy inkább, űrszeméttel, amit a nemes missziók során "felejtettek" ott.
Ma véget ért egy korszak, ami meghatározta az elmúlt 30 évet. Az Atlantis szerencsésen Földet ért, nincs több küldetés, a space shuttle-ök nem repkednek többet, nem csatolják őket azokra a randa - nagy piros és két kisebb fehér- rakétákra, amikkel mindig le tudták győzni a Föld vonzását. Nem "puszilkodik össze" többet az ISS-sel, hanem nyugdíjba vonul és emléket állít egy hősiesnek kikiáltott periódusnak.
Mozgalmas éveken vagyunk túl, és amikor már azt hihettük, uralkodunk már az űr felett is - hiszen bármikor képesek vagyunk kilépni oda - két baleset is arcul csapta az emberi önteltséget. A Challenger és a Columbia tragédiája borús árnyékként vetül az űrprogram sikereire.
És mi célja volt annak, hogy elérjük a végtelen kozmoszt? (Megjegyzem, odafent csak a küszöböt értük el, még csak az előcsarnokába sem jutottunk a végtelen univerzumnak, csupán a szélét karcolgatjuk...) Eleinte az Csillagháború sarkallta a két pólusra szakadt világ hatalmait, hogy minél magasabbra, messzebbre és elsőként érjük el az elérhetetlent. Majd talán a felfedezés öröme sarkallta tovább a kutatókat, mérnököket és csillagászokat, hogy folytassák a megkezdett munkát. A két pólus összefogott és együtt igyekeznek a végtelenbe.
Vajon megéri-e dollármilliókat, milliárdokat elkölteni arra, hogy megérintsük a csillagokat? Gazdasági válság nyirbálta vissza a rendelkezésre álló forrásokat, de a program nem állt le, mert az embert előre űzi az ismeretlen felfedezése.
Pedig az Egyesült Államok költségvetése alig bírja el a program költségeit. Az adósságplafont már most elérték 2011-ben, a hitelminősítő intézetek kilátásba helyezték az ország eddigi, AAA besorolásának lerontását. A világ országai likviditási gondokkal küzd, Európa az Euró és Görögország megmentésén fáradozik, míg a dollár értéke is alacsony forint árfolyamon mozog. Egyedül Svájc tartja magát az erős Frankjával, de vajon nekik megéri-e, hogy az alpesi devizájuk lassan eléri az Euró árfolyamát és paritásba lépnek (azaz 1:1 arányban fogják váltani őket...)? Vajon mi sodorja a világot egy újabb, mindent megrengető gazdasági válsághoz?
És mi történne akkor, ha megvonnának minden anyagi támogatást a kozmosz feltárásától? Elvennék a Varázslatot... Elvennék a Reményt, hogy talán mégsem vagyunk egyedül ebben a felfoghatatlan nagyságú Világegyetemben... Ahol nem a pénz számít, hanem valami egészen Más. Transzcendens Egzisztencia.
Forrás: NASA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése