Igazi kellemes kiránduló idő volt ma. A tatai vonatállomsától elsétáltunk az Öreg-Tóig, ahol az egykor pompásabb, de ma már kissé romosabb állapotban található vár tornyosul a tóparton a víz felé.
A tatai vár öt évszázad építészeti jegyeit viseli magán. Ez részben földrajzi helyzetével másrészt tulajdonosainak gyakori változásával is kapcsolatos. A vizekben, forrásokban gazdag vidéken a régészeti leletek és az írott források egyaránt 11. századi település és bencés apátság meglétét bizonyítják. A 14. században már két Tata (Thota, Thata) névvel ellátott település létezett: ezeket mocsaras, vizes területek választották el egymástól. Éppen e két települési egység birtokközpontjaként épült fel jelenlegi helyén a vár első épülete a 14. század második felében.
Majd bementünk az Eszertházy Kastélyba, ami nem messze épült a vártól. A barokk épületegyüttes Fellner Jakab tervei alapján épült a XVIII. században. A kastély fontos történelmi esemény színhelye volt, itt kötötte meg Ferenc császár és Napóleon a schönbrunni békét.
Saroktornyos, emeletes főépületet 1764-1769 között emelték. A földszinti folyosóra néző belső ablakok kőkeretei arra engednek következtetni, hogy ez a folyosó eredetileg nyitott tornác volt, csak később építették be. Az emeleten található a márványfürdőszoba, és az úgynevezett hollandi csempés fürdőszobát valószínűleg 1897-ben alakították ki.
A kastély legimpozánsabb helyisége az emeleti, zöld faburkolatos, aranyozott stukkós díszítésű díszterem, mely a királyi díszebédlőt formáz. A díszterem szalonként szolgált. Az 1897-es hadgyakorlat alkalmával, amikor a kastélyban tartózkodott Ferenc József császár és magyar király. A kastély másik végében lévő termek II. Vilmos német császárnak adtak pazar szállást.
A kastély másik, a tóra néző, szintén faburkolatos, kályhás és kandallós díszterméből nyílik az északi torony, ahol az 1809-es békekötést aláírták. 1921 októberében az utolsó magyar király, IV. Károly menekült a kastélyba a sikertelenül végződött budaörsi csata után.
A kastély előtti park az Angolpark része volt, és ma is őrzi annak emlékeit. A rekonstrukció alatt álló épület a Műemlékek Állami Gondokságában bemutatóhelyként és reprezentatív kulturális helyszínként működik majd.A második vh után diliháznak adott otthont, kórházat csináltak belőle, lelakták, lepusztították, speciel, abból a dolgozószobából, ahol Ferenc József aláírta az egyik békeszerződést, na abból a szobából wc-t csináltak. (kommunista egyenlőség nevében a gazdagság minden nyomát le kell mosni a föld színéről, vagy "leszarni"...) Remélhetőleg a kastély üzemeltetői nem sokára megnyerik az EU-s pályázatot - 3000 millió forintot-, és akkor majd felújítják. Kívül-belül. De a berendezés, az már másik pályázatból lesz. (ha lesz...)
Aztán a búcsúban körbenéztünk, kaptam egy satyit, ami nagyon jól áll nekem. Majd kajáltunk egy nagyon hangulatos belsőkertes, mediterrán jellegű étteremben. (már megint nem bírtam megenni, pedig az étlapon láttam valami finom desszertet is, amit szándékomban állt elfogyasztani, de aztán nem jutott hely neki.)
Jó kis családi kiruccanás volt. Készültek szép képek a várról és a tóról is. Csodálatos hangulata van az egésznek. Mindenkinek ajánlom a tatai kirándulást. :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése