2009. január 11., vasárnap

8 perc - Az időutazás

Ennyi idő kell ahhoz, hogy a Nap sugarai elérjenek a Földre. Így amikor mi feltekintünk Csillagunkra, akkor a Nap múltját látjuk. Képtelenség összehangolni az órákat mindenhol. Az idő nem egyformán telik. A világűrben az órák lassabban ketyegnek. Az idő tehét nem egyetemes. Különböző helyeken különböző módokon telik. Az Idő is egy Dimenzió, a negyedik. De ezt nem tudjuk így elképzelni, az agyunk képtelen megugrani ezt a logikai ugrást. Az Idő dimenziója szorosan kapcsolatban áll a másik három dimenzióval. Téridő. Ez egy szövedék, amit meg lehet nyújtani, csomózni... stb. Ergo az időutazás nem lehetetlen.

Az átlag ember 1 s alatt halad előre az időben. De már ma is élnek köztünk időutazók: az űrhajósok. Az elsődleges módszerük a sebesség. Minden űrhajó egy időgép, mivel a sebessége miatt lelassul az idő.

A fénysebesség kozmikus korlát, ennél gyorsabban semmi sem mozoghat. 300 000 km/s, amely érték az egész univerzumban egyenlő. Az idő ebből kifolyólag manipulálható. Széthúzható, összenyomható. De hogyan? (Szubjektív időérzékelés és társai...)

CERN. Részecskegyorsító. Szubatomi világ tanulmányozása és az univerzum működése. Az egyik fontos részecske az időutazásban a müon. A müon nagyon rövid ideig él, de fénysebességgel meghosszabbítható.

Az időutazás buktatója: TÖMEG!!! Mozgás közben nagyobb a tömeg, mint álló helyzetben. A CERN csöveiben felgyorsított müonok tömege az alap 7000szerese lesz. Ez végtelen nagy energiát igényel az ember esetében... Nincs elég energia a fénysebesség alapú időutazásra. De nem irányítható és ez csak a jövőbe történik.

Akkor mi lehet a megoldás?

Ugye az előreugrás elfogadott eszköze a sebesség, de nincs visszatérésre lehetőség.

És mi a helyzet a gravitációval?

Csak egy egyszerű erő, ami a Földön tart minket?

Az időutazó szmára gravitáció a tér-idő szerkezetének a görbülete... A téridő bennünk van = gravitáció. Minnél nagyobb egy test tömege, annál nagyobb gravitációs ereje van. Ezt az univerzumban kószáló fényeken keresztül látjuk. Ha a fény elhalad egy galaxis mellett akkor a fény megtörik. A gravitáció tehát képes meggörbíteni a tér-időt. Mindennek pályája van, ami maga a gravitáció. Ez pedig befolyásolja az idő múlását. Minél közelebb vagyunk a földhöz, annál lassabban telik az idő. Fent viszont gyorsabban, minnél magasabban vagyunk, annál gyorsabban telik az idő.

Világűrben pedig ennél is tisztábban látható a különbség. GPS: műholdak számára gyorsabban telik az idő, de az amerikai hadsereg minden nap összehangolja a földi-világűrbeli időt.

De a gravitáció sem elég az időutazáshoz. Erősen csupán a fekete lyukakban gyűrődik meg a tér-idő. A fekete lyukakban az idő is számottevően lelassul.

Eseményhorizont, a legsűrűbb pont a fekete lyukban - szingularitás - megszűnik létezni bármi, ami belekerül.

A fekete lyukak forognak - tércsavaródás - magukkal sodornak mindent, az időt is. Kört hoznak létre.

Időben hátra felé utazás a természetben van, egy gyorsan forgó fekete lyuk közepe... Kozmikus húrok - a nagy bumm után megmaradt vékony szálak. Nagyon erősek, egy méteres ilyen húr erősebb gravitációval rendelkezik, mint a Föld. Két ilyen húr egymás közelébe érve ék alakba elhajlítanák az időt. Visszautazhatna az időben. Rövidebb utat hoznak létre. Az idő folyása nem lineáris, hanem kört alkot.

Egy ilyen húrra azonban nagyon nehéz rátalaláni és nagyon sok paraméternek kell(ene) megvalósulnia.

Veszélye pedig az, hogy fekete lyukba potyoghat.

Féreglyuk: két dimenzió között teremt kapcsolatot. De eddig a kutatók még nem találtak ilyet...

Nahát akkor lássuk, hogy mi lehet az időutazás kellékei: forgó fekete lyukak, kozmikus húrok, féregjáratok => gravitáció... A fény pedig felhasználható a gravitáció befolyásolására.

De bárhogy is legyen, mindannyian a jövő felé utazunk, ha tetszik, ha nem.

Párhuzamos dimenziók megléte: fotonokon keresztül bizonyítást nyert létezésük, mivel egyszerre lehetnek több helyen. Maga az univerzum hasad fel a cselekvés pillanatában, végtelensok univerzum, amik egymásról ágaznak le. Talán ebben a percben én több helyen vagyok. Ergo a mi univerzumunk egy lap egy kártyapakliban. Multiuniverzumban élünk.

Mindezt a National Georgaphicon hallottam, gondolatébresztőként írtam le... Lehet rajta elmélkedni. Néhol belefűztem saját kommenteket is. Bárkinek van bármi gondolata, nyugodtan ossza meg velem.

4 megjegyzés:

Unknown írta...

Az időutazás legfőbb buktatója, hogy hogyan lehetséges egy atom vagy molekula ugyanabban az időpontban egyszerre két helyen lenni... Pl. nem tudhatod, hogy mondjuk a szemed egyik szép kis molekulájának alkotóatomja nem egy fában volt mondjuk kétszáz éve...

qed írta...

Bocs, nem bántani akarlak, csak nem szeretem a pontatlanságot. Minél nagyobb a gravitációs mező, annál lassabban járnak az órák.

"Az Idő is egy Dimenzió, a negyedik. De ezt nem tudjuk így elképzelni, az agyunk képtelen megugrani ezt a logikai ugrást."

Dehogynem ,-)
http://sites.google.com/site/lorentzrelativity2/
Mindig olyat kell keresni, aki érti.

Az ürhajó sebessége miatt lelassul az idő, jól mondod. De ez a speciális relativitás, amíg a gravitációs téma az általános relativitás. Nyilván a kettő keveredve jelentkezik egy adott esetben.

"Időben hátra felé utazás a természetben van,"
Igen a pozitron például felfogható úgyis, mint egy időben visszafele haladó elektron, de ez nem olyan egyértelmű dolog. Sok értelmezése lehet ugyan annak a matematikai leírásmódnak. Lásd kvantum elektrodinamika QED.
http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1965/feynman-lecture.html

"Nahát akkor lássuk, hogy mi lehet az időutazás kellékei: "
Talán egy olyan komputer, amiben pozitronok mozognak elektronok helyett. xd

Megnyugodhatsz, csak egyetlen helyen vagy, ahogy az elektron is. Ami több helyen van, az az elektron valószínűségfüggvénye.

Névtelen írta...

Mar eleg regi ez a link, de csak most olvastam. Mind e mellett nem sokat tudok a dologrol, de erdekelne bovebben a kovetkezo mondta:
GPS: műholdak számára gyorsabban telik az idő, de az amerikai hadsereg minden nap összehangolja a földi-világűrbeli időt.
--- ero, a muholdak a jovorol kezsitenek felveteleket ???

Névtelen írta...

Sajnos senki nem valaszolt a felvetesemre, de jobban atgondolva valoszinu, hogy marhasag volt. Szoval csak arrol van szo, hogy amig nalunk az ora 1 ora alatt 1 orat porog elore az addig a muholdakon tobb. Ezert kell egyeztetni. Na mindegy ez ettol meg erdekes ... A hihetetlen mostani szamaban van most egy cikk ezzel kapcsolatban, erdemes elolvasni :)