2009. január 26., hétfő

Az idő csupán illúzió

Belül mélyen méltatlankodom. De erről nem írhatok, mert neveltetésem nem teszi szabaddá. Így marad a belül tomboló érzelem, mely egyre csak harsog odabenn. Megint tévedtem, rossz belátnom, mondhatni, majdnem csalódtam, de ezt a luxust már régen nem engedem meg magamnak. Majd egy novellában megírom, és az mindenki számára elfogadható módon fog megtörténni.

Zavaros? Sebaj. Nem kell mindenben mindig értelmet keresni.

Úgyhogy más téma. Az idő. Vesszőparipám lett az elmúlt napokban, mióta A hetedik napon című írásomat megálmodtam és már teljesen kész változatban várja azt, hogy valaha bárki elolvassa. Egyszer. Még ennek nem jött el az ideje, de a várólistára fel lehet iratkozni.

Megfogott, amit Einstein mondott: Az idő csupán illúzió, valójában minden egy időben, azaz szimultán megy végbe. Nehéz megérteni és megfejteni, vajon mit akar ezzel mondani. (Avagy, a csirke ment át az úton, vagy az út ment át a látszólag nyugalomban lévő csirke alatt?)

De ha ezt sikerül megértened, akkor tényleg szabaddá válhatsz. Annyiszor írtam már erről, nem céltalan. Nem könnyű megérteni, hogy nem létezik az idő, hiszen mindenüket beszabályozza. Tény, szükség van rá, "hogy ne legyen káosz", de ugyanakkor korlátokba ütköztet minket.

Azt kell megérteni, hogy nem haladhatsz előre az időben, mert minden egy időben megy végbe. Ez olyan, mintha kockáról kockára ugrálnál. De az időnek nincs eleje, nincs vége, csak úgy van, és Te benne vagy, nem tudsz nélküle létezni, de ki tudsz törni belőle... Paradox... Amikor felnézünk az égre, akkor sem azt látjuk, ami éppen akkor történik, hanem az események múltját szemléljük. Ez a fénysebesség trükkje.

Tudod milyen érzés, amikor itt van a megoldás a közelben, de még nem sikerült leírnod? Úgy küzdök most én is ezekkel a sorokkal. Közben de javu érzése szorongat. Nem véletlen...

1 megjegyzés:

qed írta...

"Az idő csupán illúzió, valójában minden egy időben, azaz szimultán megy végbe."

Nem emléxem, hogy ezt olvastam volna tőle, de elhiszem neked.
De ha ezt mondta, tévedett. Olyan értelembe igaza volt, hogy az idő nem létezik, mint egy valódi negyedik dimenzió. A speciális relativitás metrikájában (távolság definiciójában) az idő cdt2 alakban szerepel. Ez c sebesség szorozva delta time-al, ami az eltelt idő. Ez egy út definiciója. Ez a fény útja.
Az idő, ahogy Hawking is mondta, mozgások viszonyítása periódikus mozgásokhoz. Ezek a periódikus mozgások az atomok, protonok belső bozonikus mozgásai. Ha mozog a test, ez a belső periódikus mozgás lassul. Nyilván, hiszen hosszabb utat kell megtenniük az összetevőknek. Ezek a bozonok(fotonok, gluonok) ezek tartják össze az összetett rendszereket, mint a proton, vagy az atom.
Ilyen értelemben az idő önmagában tényleg nem létezik. De mint mozgásokból elvonatkoztatott fogalom igenis létezik.

A mozgás mindig valóságos.
A változás mindig valóságos.
Ilyen értelemben az idő is valóságos.

Én olyasmire emléxem, azt mondta, hogy ha nincs anyag, akkor nincs idő sem tér.
Ez igaz, hiszen akkor nincs olyan periódikus mozgás, amihez viszonyítani tudnánk.