2011. szeptember 30., péntek

A Bazilika kupolájában

 És amikor felértünk a lifttel a harmadik emeletre, egy egészen különös világ tárult elénk. Én azt vártam, hogy valahonnan a sarokból előkerül Lestat és felkap, majd elrepülünk az éjszaka jótékony sötétjében. (Nem, az az Edward nevű nyálas fickó nem tekintendő klasszikus vámpírnak, mint mondjuk a Holdfényes pasas...) Manunak a Tágra zárt szemek jutott az eszébe, úgy látszik mindkettőnk fantáziáját megmozgatta. Bazilika, lovagterem. Sznob, magukat felsőbbrendűnek tituláló emberek. De legalább a catering jó volt, végig is ettük a menűt. Aztán fel a toronyba. A kupola belsejében jártunk, majd kiléptünk a teraszra, ahonnan az éjszakai város fogadott minket. Elmondhatatlanul gyönyörű! Fények, formák, csillagok. És egy kis tériszony. De erről igyekeztem nem tudomást venni.

 A teraszra lifttel is és csigalépcsőn is fel lehetett menni, utóbbit nem sokan választották, sőt, szerintem egyedül csak én mentem fel és le. Elég ijesztő volt egyedül. Emeletenkénkt két oldal futott tovább szervízfolyosó, ahonnan különböző karbantartásokat lehet elintézni. A hely egészen varázslatos, mintha visszatérnél a középkorba, amikor még élt a mágia és boszorkánynak lenni nem volt életbiztosítás. (Bezzeg most... ;) 

 Este a Word Press fotókiállítás megnyitójával kezdtünk. Nagyon szomorú képek. Halál, bánat, fájdalom. Alig akadt olyan alkotás, ami az életről és annak öröméről szólt volna. Mától hivatalosan is meg lehet nézni, de számomra nem érné meg az árát.

 Szerdán egy kis borozgatással ünnepeltük a hét közepét (csütörtök: hello macskajaj...). A cégtől nem messzi páratlan kilátás nyílik a városra. Ideális hely, amíg még nem költözik be az ősz. A Gellért hegyen meg megint találkoztam egy sünivel, úgyhogy most már 100 %-ig biztos vagyok abban, a SÜN létezik a városban. Aki nem hiszi, engem kérdezzen. 

 És ami a legjobb volt a héten, sok új Lélek világát ismertem meg. :)

2011. szeptember 28., szerda

Ha majd Anya leszek

 Ha majd Anya leszek, 
nem fogok meggondolatlanul átrohangálni az úttesten,
hiszen az életem már nem csak az enyém lesz. 
Hanem a Tiéd is. 

 Ha majd Anya leszek, 
minden mást félre fogok tenni, 
csak Neked fogok létezni, 
hiszen ez az a gondoskodás, 
ami egész életedet megalapozza.

 Ha majd Anya leszek, 
Magzat korodtól fogva védeni foglak, 
míg csak szükséged lesz rá. 
De amikor eljön az ideje, elengedlek, 
hogy szállj a saját száranyaiddal.

Ha majd Anya leszek,
megértem a világ működését,
olyan csodában lesz részem,
amit csak az Anyák érthetnek meg.

Ha majd Anya leszek,
 felelősséggel fogok tartozni Érted,
a Családi Otthon melegéért,
ahova mindig, de mindig visszatérhetsz.

Ha majd Anya leszek...
De most még nem vagyok.
Talán egyszer, kedves kósza Lélek
én leszek a Te Anyukád

2011. szeptember 27., kedd

Saját, szubjektív világom

 Diákszervezeti gyűlés, az első belső tréning. Most már igazán beindult a félév. Miközben a teremben ülök és figyelem az előadást, újra ráérzek a diák-lét megismételhetetlen pillanataira. Már csak ez az év és a klasszikus képzésből kikerülök, jöhet a doktori. Vagy nem. De most ebbe jó kapaszkodni.

 Egyetemről hazafele a Boráros tér felé indultam meg, végigsétáltam a parton. Megálltam a korlátnál, a Gellért-hegy felett egy csillag bizonytalanul hol felsejlett, hol pedig alig pislákolt. Hosszan néztük egymást, majd búcsút intettem neki. Tovább folytattam sétám, de a Ferenc körúton, akarom mondani a Corvin centrumban -vagy hol- már felszálltam villamosra. Ha az éhség nem zavart volna haza, a Kopaszi-gáton sétálgattam volna, egyedül. A legjobb hely Pesten. Sehol máshol nem lehet úgy kiülni a Duna vizéhez, mint ott. Sehol máshol nincs olyan nyugalom, mint ott. 

 Az utcánk kihaltan várt rám, pedig még kilenc óra sem múlt el. Olyan érzésem volt, mintha már régen benne járnánk az éjszakában. Látszik, hogy egyre rövidebbek a nappalok és az emberek visszavonulnak otthonaikba. A saját, szubjektív valóságukba. Tulajdonképpen egyikünk sem érzékeli a valóságot. Mindannyian a saját szemünkön keresztül szemlélődünk. Így nem is érzékelhetjük máskint, mint szubjetkíven. 

Hologram elmélet, avagy ha a kvantumfizikusok unatkoznak

 Nem hiszem el, hogy amit eddig írtam, az mind elveszett, az enyészeté lett, pedig én úgy emlékeztem, elmentettem, és most minden gondolat, sor, lélekdarab oda!

 Na akkor fussunk neki még egyszer. Reggel a hologram elméleten agyatlam (sajnálom, most ez a vesszőparipám). Nagyon leegyszerűsítve egyrészt arról beszélünk, hogy az egész világ egy két dimenziós sík három dimenziós kivetülése. De mielőtt tovább mennénk, lássuk, hogy mi is a hologram? Gábor Dénes Nobel-díjas magyar tudós találta fel, hogyan lehet fényképeken megfogni a tárgyak 3 dimenziós kiterjedését (hiszen jelenleg elvész ez az információ, amikor bármit is lefényképezünk). Neves fizikusunk rájött arra, hogyan lehet megörökíteni a tárgyak teljes kiterjedését és arra is, hogyan lehet azt újra leképzeni, hiszen amikor a lézersugarak segítségével megörökítenek egy tárgyat, akkor csupán interferenciacsíkok keletkeznek, aminek a megjelenetítéséhez újra a referencianyalábra van szükség.

 Szóval, ha mi egy hologram univerzum vagyunk, akkor ki az, aki a referencianyalábot ránk emeli? Ki az, aki mindezt életre hívja?

 Valamint, ha két részecskét egy forrásból bocsátunk ki, akkor az a két részecske ugyanabban az időben képes egymással kommunikálni úgy, hogy közben fényévekre vannak egymástól (és most már az is bizonyítottnak kezd látszani, hogy a fénysebességnél is lehet gyorsabban utazni, milyen jó korba születtünk, hiszen mennyi érdekes felfedezés lát szinte minden héten nap világot!).

 Erre választ K.D. adott: csak és kizárólag a gravitációs mező következtében történhet meg. (Nem vagyunk fizikusok, csak karcolgatjuk a létezés értelmezéseit.) Ez csak így értelmes.

 Továbbgondolva ezt, képzeld el, hogy a világ egy hatalmas szövet, aminek mi is a részei vagyunk, mégpedig a részecskéink szintjén. (Mert ugye a minket alkotó anyag egyidős az univerzummal. Bezony, Cicám, Te is 13, 7 milliárd éves vagy, hm, ugye milyen jól tartjuk magunkat?) Ha a szöveten valami változás történik, az egész mindenség értesül róla, hiszen egy és ugynaz. Így képes kommunikálni egymással két olyan részecske is, akik egymástól fényévekre vannak.

 Ez egyébként racionálisan teljesen korrekt(nek ítélt a részemről). De tudjátok mi az igazán szomorú ebben a felfedezésben? Nem ad arra magyarázatot, hogy két Lélek hogyan is lehet egymástól fényévekre, miközben egymás mellett állnak és nézik a világot, ahogy alattuk elhalad. Pedig csak egy szó kell, egy kis érintés. Csak le kellene dönteni a falakat. Erre azonban nem tudok magyarázatot találni...

 A kvantumfizikusok többsége megtalálja Istent a részecskékben.
 
Ei Aaniigoo 'Ahoot'e

2011. szeptember 26., hétfő

Soha jobban, soha jobban

 Ez az utolsó szeptemberi hétfő. Reggel borzongató felismerés kúszott keresztül a gerincemen és hatolt el a tudatomig: szombaton már bizony október hava költözik be hozzánk. Nem várom. Nem akarom. Valaki állítsa meg az időt, mert szalad előre, miközben már elengedte a kezem és én lemaradtam. Elhagyott engem. De valószínűleg nem ő az első és nem is az utolsó. Mi az életem tanulsága? Legyek türelmes, ne legyek ragaszkodó és képes legyek másokat mindig elengedni. Lélek seppuko. Hogy aztán új megvilágításba helyezve szemléljem a világot. Csak az már más kérdés, hogy mennyire élő Lélekkel...

 A Iaido-s időkből - az én imádott csapatomon túl - az írás hiányzik. Hogy minden hónapban legyen egy téma, ami körül forognak a gondolataim, aminek mélyebb értelmét fel lehet tárni. Sosem fogom elfelejteni, amikor egy írásomat a vizsgán felovlastak. Akkor az Áldás volt a téma. Egészen meghatódtam és olyan büszke voltam magamra, hiszen fizikailag sosem tudtam olyan jó lenni, mint mások. De ezzel úgy éreztem, bebizonyíottam létjogosultságomat arra nézve, hogy ott lehetek. Köztük. Jól emlékszem arról írtam, hogy amikor útnak indulok, Édesanyám áldással bocsát el otthonról. Menjek bárhová, vigyázó szavai végigkísérnek. És talán pont ezért nem üt el semmi (ma csak egy troli dudált rám az egyetem előtt...). Azt mondták, az írásomból nyugalom áradt, áldás volt benne. Akkor még megőriztem valamit egy régi énemből, ami mostanra már elveszett.

 Éjjel egyébként Tibetben jártam. Nagyon különös álom volt. Valakikkel - néhány arcra emlékszem csak - caplattunk felfele valamilyen hegyen, egy elhagyott kolostort kerestünk. Csendben kellett lennünk, hiszen nem tudtuk mi vár ránk. Aztán felértünk. Elhagyott kert fogadott minket, de a növények kuszasága mégis rendezett káosznak tűnt. A kőút rései között patak folydogált, mely egy kis tóba torkollt. A tóban lila színű lótusz virágok nyíltak. Majd emberekkel találkoztunk, akik mosolyogva fogadtak minket, miközben azt mondták: "namaste".

 Aztán felébredtem, hogy fázom, a derekamat cirógatta a hideg, és ekkor kezdtem el azon agonziálni, hogy itt az ősz, itt vagy újra. Az álmom pedig semmivé foszlott, pedig próbáltam visszatérni Tibetbe.

 Remélem lesz folytatása. Mert tudom, hogy még van ott valami azon a helyen. Nem véletlen találtam oda. Vagy csak ezt szeretném hinni. Olyan erősen, mint ahogy Mulder hitt az idegen létezésében.

 I want to belive.

2011. szeptember 24., szombat

A Napfény íze


Csak egy pillanat. Csak egy érintés. Csak egy kis élet.

Megsárgult fénykép egy címlapon

 Csak figyelni, ahogy szaladnak az emberek, nem is szaladnak, rohannak előre. Kergetik céljaikat, hajszolják vágyaikar, elébe mennek a végzetüknek. És mindezt miért? Hogy aztán elmúljanak, mint az előző korok emberei. Persze azok, akik gyermeket nevelnek, továbbélnek még néhány generációig. De vajon hányan ismerjük családfánkat? Hányan tudjuk, milyen emberek voltak az őseink, akiknek véréből vagyunk? Néha nem, hogy a szép szülőket, de a saját nagyszüleinket sem ismerjük úgy igazán. 

 De ez maradjon költői kérdés. A választ találd meg magadnak.

 Tegnap kiültem a teraszra. Egészen legyőztem már a tériszonyomat, a párkányon üldögélve ettem a gabonapelyhem, figyeltem a délutánt, ahogy lent a benzin kút mellett elhaladt. Az ovi udvarán kint szaladgáltak a gyerekek, önfeledt játékuk vidám hangját magával hozta a szél, ami néha-néha az én hajamba is belekapott. A Nap már lefelé tartott az égen, hosszúra nyúltak a fák árnyékai. Messze a hegyek kéken magasodtak, üzenvén várnak egy újabb találkozásra, siessek.

  Tökéletes péntek délután. Tökéletes pillanat. Egy tökéletlen világban.

2011. szeptember 23., péntek

Schrödinger macskája

 Sétálni, gondolkodni. Gondolkodni, sétálni. 
Futni. Futni. Futni. 
Összeesni. Sírni. 
Meghalni.

 Aki voltam, már nem létezik, 
aki vagyok, még nem létezik, 
aki lehetek, soha nem fog létezni. 

Nincs több remény.

2011. szeptember 22., csütörtök

Mert az idő élet...

 Ma volt egy világrengető meglátásom. De elfelejtettem. Majd eszembe jut, igyekszem megélni újra a pillanatot. Éppen a buszon álltam, amikor... hoppá. Eszembe jutott. De annyira triviálisnak tűnhet... na jó, lekörmölmöm. Éppen sétáltam ki a buszmegállóba, amikor láttam, hogy az egyetlen busz - ami ráadásul ritka járat is - éppen elhúz az orrom előtt. Nem futottam, mert lusta vagyok úgyhogy ráérősen batyogtam tovább. Magamban elengedtem, hogy az a busz éppen elmegy. Ekkor megjelent egy gyors járat is, rögvest a buszom után. Arra éppen fel tudtam szállni. Még a Kazinczy utca megállónál kényelmesen lehagytuk a buszomat és a Ferenciek terén még nekem kellett rá várnom hosszú-hosszú perceket (már azt hittem, lerobbant). Felszálltam a henyóra és még le is tudtam ülni. (Öregem, mennyire ellustultam...) A tanulság pedig az, hogy meglehet valamit jónak tartunk és igyekszünk magunkat belelovalni, végül már csak az az egyetlen, számunkra optimálisnak vélt valami lebeg a szemünk előtt, amikor az Élettől kapunk egy jókora taslit és nem sikerülnek a terveink. De nem kudarc. Egyáltalán nem az. Hanem egy lehetőség egy másik világra, amit azelőtt el sem tudtunk képzelni, hiszen vakok voltunk. Talán nagyon erőltetett magyarázatnak tűnik a buszos kalandomra (huh, mekkora kaland), elszalasztott lehetőség így, elszalasztott lehetőség úgy, de egyébként nagyon igaz tud lenni, bármilyen élethelyzetre.

 Ennek feltétele az, ne csak nézünk, lássunk is. (I see you.)

 Egyébként meg ma megint megállapításra került, hogy minden Egy. Talán jobban oda kellene figyelni arra a néhány Lélekre, akik már megvilágosodtak, de mégis vállalták a visszajövetellel járó nehézségeket és tanítanak minket. Mint a sirályom, Jonathan. (Igaz-e, Dody? :)

 És igen, érzelmi viharok: pipa. De legalább élek. És nagyon-nagyon sokat tanulok a jelenlegi helyzetből. Megint időben érkezett... megint.

2011. szeptember 20., kedd

Egy kismacska puha mancsa

 Ma, miközben dajkáltam Szuszimat felfedeztem egy csomót, rögvest a gerince mellett. Alig érezni, csak azért találtam meg, mert alaposan meggyúrtam őkelmét (ő ezt szereti és igényli...), és akkor éreztem, hogy valami nem stimmel. Az a valami mozgatható, elvileg nem veszélyes, többnyire jóindulatú és nagyjából semmit nem lehet azzal kezdeni. Most is itt fekszik mellettem, hosszasan dorombolt, majd összegömbölyödött és most szuszákol. Csak annyira időre fog magamra hagyni, amíg eszik. Amikor pancsolok, a mosógépről őrzi mozdulataim. Ha a konyhában vagyok, kiül a székre és néz, beszédes tekintetét rám emeli és mesél egy olyan nyelven, amit én nem értek. Ha a gangon kertészkedem, beül a virágosládába és azon dolgozik, hogy minél koszosabb lehessen. (Ezért is Szutyok...) Ha alszom, megjelenik, és letelepszik mellém. Hűségesen követ mindenhova és nem azért, mert érdekek vezérlik, hanem azért, mert tisztán szeret engem.
 Megszelíditett engem, mint ahogy én is megszelidítettem őt. Felelősségel tartozom érte.
 Nehezen élem túl, ha elveszítem. Soha többet nem lesz olyan Társam, mint ő.

Modern Család

 Olyan fél 1 fele felriadtam, valamit álmodtam, szegény macskám is lerepült az ágyról hirtelen mozdulatom következtében (de aztán visszajött és szemrehányóan rám nézett, a beszürődő fényben dühösen villogtak sárga szemei...).

 Aztán sehogy sem jött álom a szememre, úgy éreztem magam, mint aki teljes mértékben kialudta magát. Ezzel is csak a gyanúm erősödik, hogy az insomnia egy tipusa gyötör... (nem sokan tudják, hogy nem csak az számít kóros alvászavarnak, ha nem tud elaludni, mint a Gépészünk, hanem az is az insomnia egy válfaja, ha minden külső ok nélkül megébred valaki "idő előtt"). A macskám persze most is alszik. Őt aztán semmi sem akadályoztja kedvenc tevékenységének gyakorlásától.

 Hajnalig bámultam a monitort, felfedeztem magamnak a Modern Család című sorozatot. Mellékesen megjegyzem, hétvégén sok díjat nyert, így gondoltam adok egy esélyt neki. Szerelem volt első látásra, miután a pilot epizódot megnéztem. Humoros, kedves kis történetek, hétköznapi emberek hétköznapi igényekkel és a végén mindig leszűrjük a tanulságot. 

 Modern Család, avagy, hova fejlődtünk az ipari forradalom óta. Igen tudom, ez a vesszőparipám, hogy a manapság gyakran hangoztatott frázis, miszerint a családok átalakulóban és veszélyben vannak nem a '60as évek fogyasztói mellékterméke, ez a változás már a XIX. század közepén elindult. És azóta sem találjuk a helyünket a családban. Tavalyi félévben család és háztartás óráink voltak, ami egyáltalán nem a családi életre neveléssel volt egyenlő ;) inkább azt jártuk körbe, hogyan tudjuk a társadalom alapépítőköveit meggyógyítani, vagy egyáltalán, bajban vannak-e a családok. Ehhez a kérdéshez mindenki hozzátette szubjektív tapasztalatait, család élményeit, ennek következtében az első gyakorlaton már nem tudtunk abban megegyezni, mi számít családnak. Egy házaspár? Vagy egy házaspár gyerekkel? Vagy bármilyen pár gyerekkel? Mikor és mitől leszünk egy család? 

 A történetben három család minden napjait követhetjük nyomon. Ez a három család rokoni kapcsolatban áll egymással, ami az első résznek csak a végén derül ki, de ettől olyan felismerése támad az embernek, hogy végérvényesen elköteleződik a sorozat iránt. Nem mondanak ki nagy dolgokat, egészen apró, emberi mozzanatoknak lehetünk tanúi. Kicsit ebben, kicsit abban felismerjük a saját családunkat. És bár talán néhol igyekszik idilli lenni, de igazából csak azt mutatja meg, amire vágyunk.

 És talán új, tartalmas értelmet nyer a modern család definíciója.


2011. szeptember 18., vasárnap

Ég Veled Világ



 Adott egy lány, aki talán nem is létezik. Aki talán csak a cyber világ délibábja. Talán. De nyomot hagy magáról, blogot vezet mindennapjairól, gondolatairól. A minap rátaláltam egy írására, miközben céltalanul kattingattam az oldalak között. Megfogott, amilyen szépen írt az Életről. Nem egy rózsaszín köntösbe bújtatott maszlagról, de nem is feketére festett szürreális világról, mert, hogy ez nem vagy csak ilyen, vagy csak olyan. Hanem végtelenül színes, élettel teli. Bár néha reménytelenül halott tud lenni. Talán kicsit most is.

 Szóval ez a lány a teljesség felé vezető úton jár. Elégedett az életével, úgy érzi, megtalálta a helyét, hiszen vannak barátai, olyan hivatása van, amit elképzelt magának, ő már az, akinek lennie kell. Csak, hogy ez a lány állandó harcban áll a kilóival.  Világ életében szívatták, elutasították, mert nem szupermodell adottságokkal rendelkezett, rendelkezik.

 Elutasítás. Világokat képes tönkre tenni. Alapjaiban rengeti meg önképünket, önbecsülésünket, amitől - bármennyire is igyekszünk leplezni - sérülékenyekké válhatunk. Persze, az egészséges önismeret részben képes megvédeni. Részben. De talán fejlődésünk záloga az is, hogy mennyire vagyunk képesek elfogadni, ha valakinek nem kellünk. Az ő választása, amit ha elfogadunk, új dimenziók tárulnak fel előttünk.

 Az élet nem megszokásból, nem állandóságból áll, hanem örök mozgásból, változásból.

 Vagy csak tényleg valakinek a halucinációja vagyok. Egy nem létező, kitalált szereplője a Képzelt Írónak.  De most már igazán kitalálhatná, hogy merre menjek...

2011. szeptember 15., csütörtök

Így írok én

 Este még elrugdaltam magam macskakaját venni. Zárás előtt 19 perccel sikerült belépni a boltba. Arra számítottam, hogy morcos eladókba ütközöm, amiért éppenhogycsak beestem. Ehelyett a pénztárnál nagyon kedves hölgy fogadott, nézte azt a rakat kaját, amit megvettem. "Éhes a Cicus?" mosolygott, mondom igen, de ketten vannak, szóval... kell a kaja, no. (Volt is öröm itthon, mert hoztam a kedvencből is. És kaptam whiskas kupont, úgyhogy Szuszi megint boldog kövér macska lesz... - mivel a lila kosztot csak ő szereti...)

 Aztán hazavánszorogtam. Keresztül vonszoltam magam a városon, igen, vonszoltam, már alig vártam, hogy a békés otthon melege körbeöleljen és mindentől megvédjen. A macskáim nyirvákolva fogadtak az ajtóban, "mit hoztál? érzem, hogy hoztál valamit! ennek finom az illata, hm, kajaaaaaa!". Úgy viselkedtek, mintha éheztetnénk őket, pedig a száraztáp non-stop elérhető, és a nyafi is megy napközben, hogy ők már pedig nagyon éhesek és ezzel valakit mindig sikerül puhára főzniük... De cserébe szeretnek. Ragaszkodnak. Megszelidítettek minket, amikor beköltöztek hozánk. Aki nem szereti a macskát, valójában azt nem szereti, hogy nem tudja kontrollálni a cicus viselkedését. Mert a cirmus nem adja olcsón magát. A figyelméért meg kell dolgozni. De ha egyszer a bizalmába fogadott, haláláig hűséges társ marad.

 A mai nap legfárasztóbb és mégis legfeltöltőbb eseménye az volt, hogy elmentünk mászni. Életemben először voltam de azt hiszem beleszerettem... Mikor beléptünk a terembe, kicsit megszeppenve éreztem magam, féltem, ahogy végigmértem a falakat és a bigyókat, amikbe lehet kapaszkodni. Először felmásztunk a felső emeletre, szerencsére nem látták bénázásaimat, hiszen egy kisebb járaton keresztül lehet csak feljutni. A fenti terem nem kezdőknek való, erre nagyon gyorsan rájöttünk, aztán megpróbáltunk lejutni. Tériszony... pipa... Egy könnyebb falon kezdtünk, feljutni nagyon egyszerű volt, de aztán lenéztem... ezt a hibát többször elkövettem és ennek köszönhetően több pánikrohamon kellett urrá lennem. Nagyon-nagyon fura érzés. Ott állsz fenn, egyere kétségbeesettebben kapaszkodsz, de vonz a mélység. Közben tudod, hogy nem ütheted (nagyon) meg magad, hiszen vastag szívacs várja landolásodat. Mégsem tudtam elengedni a kapaszkodókat. Végül csak felülemelkedtem a félelemen - köszi a biztató szavakat!-, lejjebb másztam, két méter magasról már simán leugrik az ember. De az a négy méter... És nincs támasz, nincs biztosíték, csak Te és a gravitáció. 
 Több falra is fel akartam menni, de elég hamar elfáradtam és az ujjbegyeim is felhorzsolódtak. De azért lelkesen másztam, másztam és másztam. Néhányszor leestem, de a földet érés mindig nagyon kényelmesre sikerült ;) Jó az a szívacs. Bárcsak az életben is lenne egy ilyen szívacs, ami felfog, amikor a mélybe zuhansz.

 Momentán küzdök a fáradtsággal és olyan izmaimat is érzem, amiről nem is tudtam, hogy léteznek... (Wow, de izmos vagyok ám!) Szóval biztosan fogok még menni, csak azt kell kitalálnom, hogy mikor.

 Hihetetlen, hogy már szeptember közepe van. Úgy érzem, továbbra is csak álmodom...
Egyik kedvenc fantasy artosom, Amy Brown sellője.

2011. szeptember 14., szerda

Egy igen hosszúra nyúlt nap krónikája

 Reggel bizottsági ülés, olé. Ugye a törvényalkotásnak egyik fontos lépcsője az, hogy a tervezetet a különböző bizottságok megbeszéljék. Legyen szó bármiről, mindegyik parlamenti bizottságnak véleményt kell formálnia, és meg kell szavaznia, hogy az Országgyűlés elé kerülhet-e. Ma reggel a költségvetésről volt szó az egyik bizonyos bizottságban, amihez a munkám során kötődünk. Mit mondjak, a kormány kapott hideget is, meleget is. De nem is ez, ami érdekes volt, hanem inkább a bizottságban helyet foglaló képviselő asszonyok és urak. Némelyek arcáról messziről lerítt, hogy baromira nincs kedve ott lenni, ahol van, de ha már ott van, akkor legalább bambulással elüti az időt. Mások vehemensen védtek korábbi rendszereket és hangot adtak annak, hogy most milyen rombolás zajlik az országban, pedig korábban (?) épitkezés volt. Akadt azért olyan is, aki igyekezett lélekben ott lenni és követni az eseményeket. Egyébként meg tény, kurva nagy szarban van az ország anyagilag... Erről nincs is mit vitatkozni.

 Azon tűnödtem, hogy ezeknek az embereknek mi adtunk hatalmat a kezükbe. Jobb híjján lettek megválasztva, mert nekem senki ne mondja azt, hogy a képviselők bármivel is jobbak a választópolgáraiknál. Úgy érzem, csak a választások során vagyunk mi, halandó emberek fontosak a hatalomnak. Addig meg nem vagyunk más, mint a tömeg, aki kenyeret és cirkuszt vár. Mindig is így volt ez és talán már nem fog változni. 

 Reggel természetesen becsipogott a detektor kapu, amikor áthaladtam alatta. Pedig a táskámból is mindent kipakoltam és zsebem sem volt a szoknyámon, se semmi. Félrehívtak, hogy külön is átvizsgáljanak, de ugye nem találtak nálam semmiféle fegyvert. Na vajon... Felcaplattam az emeletre a tárgyalóba. Azt hittem el fogok késni... hát nálam jóval többet késtek a képviselők. Ez sem volt éppen kedvemre való, hiszen az én adóforintjaimból terpeszkednek abban a jólétben, amibe megválasztottuk őket. Legalább pontosak lehettek volna... Órákon át zajlott a vita, aminek helyenként tényleg se füle, se farka nem volt. Mondom magamban, ennél hasznosabban is el tudom szúrni az időmet. Már majdnem dél volt, amikor hazajöttem ebédelni. Közben a Discovery Science-n belenéztem Stephen Hawking filmjébe, amit az univerzumról készítettek. Végenincs, végtelen, csillagok miriádnyai ragyognak benne, melyek körül lakható bolygók is keringenek. És ha már vannak bolygók, akkor lehet élet is abban az övezetben, ami a létezés számára kedvez. Aztán bementem a céghez, majd egyetem, majd cég újra. De este már Kati is jött velem, később egyetlen Dorottyánk is csatlakozott és csaptunk egy kis játékterápiát. Zenét hallgattunk, dartsoztunk, ping pongoztunk és végül - Ildi beszervezése után, hatalmas köszi! - csocsóztunk is. 

 Most hulla fáradt vagyok, de nagyon jól éreztem magam. Minden héten legalább egyszer játszani fogunk. Félreteszünk minden gondot, nyűgöt, lelki megpróbáltatásokat és visszaidézzük, milyen volt gyereknek lenni akkor, amikor még minden ártatlan volt és csak a játék létezett. Mert kell a játék. A Lélek valójában sose lesz felnőtt, valahol mélyen megbúvik az ember igazi énje. Ami nem az, amit mutat. Csak valahogy kifordult a világ önmagából és senki nem meri felfedni az igazi orcáját.

 Hát valahogy így működünk. Meg kicsit másként is. De az biztos, hogy holnap slampos leszek, már alig várom, hogy ne kelljen magas sarkú cipőt húznom... És nadrágot veszek és valami elnyűtt, kedvenc pólót. Sok volt mostanában a csini létből... ;) 

 Holnap délután megyünk mászni is, már várom! :) Nem tartom valószínűnek, hogy állandó progamom lesz, mivel nem tudom már belezsúfolni az életembe. Aztán lehet, annyira beleszeretek, hogy új hobbim lesz.

 Valamit meg elfelejtettem, de majd jelentkezik az, akinek kárára felejtettem el... Jaj és egy kis tecnikai info: letöltöttem az opera böngészőt, nem is értem, eddig miért nem használtam...

 Oh, és olyan kellemes séta idő van... ha lenne erőm, keresztülvágtatnék az éjjeli városon. Szeretem.

 Meredith Dillman: Ilura

2011. szeptember 12., hétfő

Fut a sínpár a végtelenbe

 A délutáni gyakorlat után fáradtan léptünk ki a Sóház épületéből. Tökéletes hétfői kora este fogadott. A Nap a Gellérthegy mellett ragyogott, ha nálam lett volna a fényképezőgépem, akkor a Szabadságszoborral karöltve izgalmas beállításokat lehetett volna készíteni. De nem volt, és amúgy is várt rám egy találkozás. Elköszöntem egy csoporttársamtól, majd igyekeztem a villamoshoz. A Vásárcsarnok előtt kígyózott a kocsisor, de most kivételesen nem ugrottam ki a piros lámpánál, hiszen a múltkori hasonló alkalommal épp, hogy megúsztam egy bordatörő ütközést a villamossal, de akkor időben rám csilingelt... 

 Zöldre vált a lámpa, ráérősen átbattyogok a megállóba és mielőtt felszállok a - Linda szerinti - síneken közlekedő, sárga kukásautóba, vetek egy utolsó pillantást a hídra, a hegyre, az esti, sietős emberekre. Rövidesen elérek abba az utcába, ahol egyszer, régen napvilágot láttam és most egy Barátnőm lakik onnan nem messze (-véletlen?). Rövid ideig nála időztem, majd az alkonyati időben hazasétáltam gondolataim társaságában. Olyan érzésem volt, mintha hosszú álom után tértem volna magamhoz. Mintha a nyár meg sem történt volna, sőt, nem csak a nyár, hanem az elmúlt hónapok, mind-mind elsüllyedtek az apátia bugyraiban és ezzel végleg kitörlődtek életemből. Lelkemből. De már nem tudom visszahozni, már nem tudom újra élni. Elvesztek. Elvesztem.

 Mostanra már teljesen besötétedett. Nyolc óra van, harangoznak. Valahol az éjszakában megbúvik egy meghívás, de most nem élek vele. Itthon vagyok, zenét hallgatok, merengek a múlton. Szuszi csukott szemekkel fekszik mellettem, de tudom, nem alszik, rám vigyáz. Ő az én daimónom. Most már egészen biztos vagyok benne.
 És mi lesz a jövő? Most az egyszer nincs kész válaszom rá. Most az egyszer engedem, hogy az események sodorjanak magukkal. Most az egyszer... nem tudom, mit akarok. 

 Úgyhogy ebben a kellemes -sehova.se.tartok.nem.tudom.honnan.jövök- állapotban megnéztem a blogom statisztikáját. A következő bejegyzések a legnépszerűbbek: 
4, Momo
5, 244

 Néha meglepődöm, hogy tényleg én írtam azokat a sorokat, melyek Nolasyn Krónikáinak régen megsárgult lapjain hevernek. Mintha egy másik dimenzióban jártam volna, mintha nem is én lettem volna, hanem egy olyan Lélek, aki még hisz az emberekben, a világban.

 De talán csak annyi történt, hogy felnőttem.

2011. szeptember 2., péntek

Honnan jöttünk és hová tartunk?

 Elcseszett egy generáció a miénk. Élünk a mindennapok forgatagában, álom, cél és remény nélkül. Elvették az álmainkat, elfelejtettük céljainkat, talán sosem volt reményünk. Mindig csodáltam azon magyar embertársainkat, akik a korábbi rendszerben szabadságuktól megfosztva éltek, mert véleményt nyilvánítottak. Mert másként gondolkodtak. Mert nem volt senki, aki felemelte volna szavukat védelmükbe.

 Mégis Ők tudtak remélni. Ha mást nem, akkor azt, hogy a cellájukba bejut a napfény. Mert ha láttad a napfényt, akkor a Remény édes sugara költözött vissza Lelkedbe. Valami elemi ösztön tarthatja fel bennünk a vonzalmat a Fény felé. Nem hiába térnek vissza a Fénytől a halottak... Az Univerzum Titka benne rejlik. 

 Sosem fogom elfelejteni, amikor a Pest Megyei Pártfogóknál voltunk gyakorlaton, elmentünk a váci büntetés-végrehajtási intézetbe is. Körbevezettek minket az egykori Doberdóban. Politikai foglyokat tartottak itt bezárva. Aki idekerült, számos kegyetlenkedés lett osztályrésze. És miért? Mert egy torz eszme torz rendszere került hatalomra, ahol senki sem lehetett igazán önmaga. Csak egy báb, ha túl akart élni. Az elmúlt évtizedek fiataljai megküzdöttek saját magukért.

 De mi, a '80-as évek szülöttei tálcán kaptuk az életet. A szabadságot. A szabad akaratot. Lehetőségeket. És mit kezdtünk ezekkel a kincsekkel? Elkótyavetyéltük. És most itt állunk, közel a 30-hoz, és nem tudunk felmutatni egy felépített Nemzetet. Elvesztettük identitásunkat, amikor minden az ölünkbe hullt. Már nem tudjuk, kik vagyunk, nem tudjuk merre tartunk, csak sodródunk az európai árral.

 Vagy lehet, hogy én látom rosszul, és tulajdonképpen minden rendben van.