2008. április 29., kedd
Két szusszanat
2008. április 28., hétfő
Novella a Képzelt Író tollából II.
György elvált férfi volt, de anyagi okok miatt nem költöztek szét (volt) feleségével, továbbra is egy fedél alatt éltek, két idegen, akiknek soha semmi közük nem volt egymáshoz. Házasságuk elején nagy Szerelem volt, tombolt bennük a szenvedély, mely idővel Szeretetté alakult. Aztán jöttek a küzdelmes évek, egyetlen lányuk boldogsága volt a cél, és ahogy harcoltak, mindezen igyekezet közben eltávolodtak egymástól, s az asszony máshol keresett meghittséget. Elváltak, s György sosem beszélt azokról az időkről.
Miközben a szokásos úton sétált, egy szerelmes pár andalgott el mellette, egymás kezét szorosan, már-már féltően reszketve fogva, mert ha elengednék a világ valósággá válna, de most számukra így, egymásba kapaszkodva nincs lehetetlen, csak vannak ők és a Szerelem, ami maga a szabadság.
Lujzi vakkantott egyet, majd tovább ügetett.
György mai útja is a szokásos vonalon és állomások mellett haladt végig. A panel házaktól jobbra, ki a zöld rétre, ahol családok piknikeznek a kellemes elő nyári időben, majd el a sínek mellé, végig a mezőn, aztán ott az ABC és a kocsma a fordulópont, ahol megint házak emelkednek ki a magasból. Ez a vasárnapi útvonal volt, hétköznap nem sétáltak erre Lujzival, csak rövidebb sétákat tettek. Minden ilyen nap különleges alkalom volt, nem tehette szürkévé, köznapivá. Ám a mai séta még a szokásosnál is különcebb volt. Emberek jöttek-mentek vele szembe, kizökkentve egy-egy gondolatmenetéből. Noha máskor is találkozott járó kelőkkel, de akkor nemigen tulajdonított annak jelentőséget. De ma, ma valahogy más volt. A mai vasárnap minden egyes mozzanata mesélt, mesélt valamit, amit György igyekezett megérteni, nem fordulhatott mélyen a belsejébe. Ma a találkozásoké volt a terep. A találkozásoké, ha úgy tetszik, ütközéseké, amelyek egyetlen egy töredék másodpercig tartottak, s György ezekből mindig megértett valamit, aztán gyorsan el is felejtette, mielőtt papírra vethette volna.
Az imént a fiatal Szerelmespár ébresztette fel benne a régi érzelmeket és gondolatokat a saját kapcsolatáról, amit sosem tartott kudarcnak, csak éppen nem tartott a megígért öröklétig. De kit is okolhatott volna érte? Talán ő is hibás volt benne...
A következő bokornál jobbra kanyarodott az út, ahogy befordult, kishijján összeütközött egy kocogó, vele egy korú nővel. György ismerte őt, de csak látásból. A nő kétségbeesetten küzdött az öregedés ellen. György maga is nehezen viselte első ráncainak tétova megjelenését, majd szaporodásukat arcának barázdái között. És az ősz hajszálak... Bár mostanra már elfogadta magát, kissé öregnek és pocakosnak. Abban a percben, amikor egy álmos reggelen visszamosolygott saját megöregedett de még mindig fiatalosan kócos tükörképére, a világ megfordult tengelye körül és ő szinte éveket fiatalodott. Lélekben. És most, itt a zöldben sétálva, s a világ rejtelmein merengve a nő után mehetne. A nő után, aki fél saját magától. Megmondhatná neki, ne kínozza tovább magát, ne fesse a haját, ne tettessen botoxot a ráncaiba, ne legyen kor osztályának bohóca. Nem lehet az öregedés útjába állni, inkább haladjon vele, s szeresse magát. De a nő már messze járt, mire György megfordult, s csak nézte távozó alakját. Talán majd legközelebb... Továbbsétált a délutáni napfényben úszva, s közben ahhoz a ponthoz ért, ahol meg szokott fordulni. Lujzi leült a farönk mellé, ami György tulajdona volt. Legalábbis nem hivatalosan, minden vasárnapi séta közepe volt az, amikor kettecskén elültek ott, és figyelték a világot. György elhelyezkedett rajta, s eddig bejárt útját figyelte. Nem csak itt, most, ebben a percben. Hova jutottam, mit értem el? Fognak rám emlékezni?
A közelben felszabadultan mókázó gyermekek hangját hordozta a szél, majd a hangforrás is feltűnt a színen. Labdáznak, vidámak, felszabadultak. Élnek. Önfeledten élvezik a pillanat törékeny varázsát. György a lányára gondolt. Vajon ha meghalok, fog rám emlékezni? Születendő unokájának első ultrahang képe jelent meg lelki szemei előtt. Lesz.
György talán egy órát ült ott, a tuskón, Lujzi a pocakját sütette a napon. Egy gyorsvonat száguldott el a síneken, beleremegett a föld is. Pest felé megy. Utazás. György kizökkent eddigi gondolataiból. Ráérősen felállt, nyujtózkodott egyet, majd Hazafelé indult. Haza, ahol volt felesége a TV előtt ül. Lányának szobája üresen tátong. De van egy kuckója, ahol békén megpihenhet.
György úgy érezte, életének ebben a percében megkapta a válaszokat, amik mindig is ott lebegtek előtte. Az övé. De ahogy megindult visszafele, lassan a megszokás újra átvette helyét élete felett. De ő boldog volt. Ő már megértette.
2008. április 24., csütörtök
2008. április 23., szerda
Ez a Te napod, de nem az enyém
És én most megint itt vagyok, ebben a percben épp ezt a mondatot pötyögöm be. Alig látok ki már a fejemből, csak tódulnak ki belőlem a szavak, s a vakon gépelés új értelmet nyer. 22:26. Messze még az Éjfél, még messzebb az új Hajnal. Mert minden Hajnal új, de az Éjfél sem a régi. Amikor kislány voltam, az Éjfél valami varázslatos időkapu volt, amit amikor elütött az óra, a szobában lakó játékok életre kelnek és saját útjukra lépnek. Csak akkor, csak Éjfél után, s csak egyetlen percre, mert amikor a gyermek megnézné, mit csinálnak a játékai, a neszre megriadnak és újra a látszólagos mozdulatlanságba süllyednek. Élettelen üvegszemek csillognak a sötétben bekúszó fényben. Két világ küszöbén találja magát a delikvens, aki megvárja az Éjfélt. Régen ezt gondoltam. Most, most van úgy, hogy elsiklok afelett a tény felett, h már bőven elmúlt Éjfél. Hánykolódom az ágyban, kersem az álmok országába vezető utat, de valami, vagy valaki mindig visszatart. Mostanában nem álmodom. Csak fekete képek váltják egymást, szürke urak járják néma örömtáncukat a sötétben, szájukba az idővirágokból sodort dohány füstölög, de az is szürkén, nehogy elüssön öltözéküktől. Szereztek mégegy Lelket, még egy Időt. És én harcolok ellenük, nekem sok időm van, és arra fordítom, amire szeretném. De a mai csatát részben ők nyerték meg. Maguk alá gyűrtek, mint az esti judo edzésen az egyik bajtársam, amikor rajtam gyakorolta a leszorításokat. (A nyakam elgémberedett, jól esne egy masszázs.) Ha a gyomrom nem korogna eszeveszetten, nem tűnne fel, h éhes vagyok. Álmos, az igen. Éhes, talán csak biológiailag. Álmodozó. Még az is. De lassan kezdek felnőni. Lassan nem leszek már Peter Pan Mandy-je, aki tündérpor aranyló fényében repül a Hold felé, h átmenetileg az Elveszett Gyerekek Anyukája legyen. Két világ küszöbén. Ott állok én. Mind a két világ örömmel fogad és marasztal. Talán itt kell maradnom. Ezen a határon. Itt küzdeni nap, mint nap. Leginkább saját magammal.
Kimerültem, de ez most egy darabig így marad. Megyek tovább az utamon. Álmok tengerében hajózom a Hajnalvándor fedélzetén.
Elmélkedés az esőről
2008. április 22., kedd
2008. április 21., hétfő
Levéltöredék a Képzelt Író tollából
2008. április 20., vasárnap
2008. április 19., szombat
Nyafról ennyit. Az elkövetkező hónapban nem tudom, h lesz időm írni. 7 zh-m lesz, 3 beadandó és 2 kiselőadás. Emellett TDK, másodszak, edzések és valamikor élnem is kell(ene). Ez mind az alvás rovására fog menni, de nem érdekel, képes vagyok rá, ha meg nem, akkor meg lesz kinek nyafognom, de nem ide. A mai nyaf oka csupán az, h kicsit egyedül éreztem magam. Hatvanban András kenshin beszéde alatt a jegenyefákat hajlítgatta a szél. Imádom a jegenyefákat, halványzöld szín, mögötte kék ég felhőkkel... Délelőtt bemelegítés az esőben, vittem naptejet is, de úgy gondltam, a felhők elég makacsak az égen. (tévedtem, leégett kicsit a nozim...). Aztán kicsit megkergettük egymást. Jó volt, jól éreztem magam - egy zsarnok veszett el bennem... Bár most a térdem baromira fáj, de ennek a sok gugolás az oka. A kocsiban sem tudtam igazán kinyújtani, de mindezért kárpótolt a hegyek távoli kékes vonulatának alakja. Jegenyefák és hegyek... :) Aztán itthon cosplay próba, remélem a holnapi előadásra kipiheni magát a térdem. Az egész hetem így telt, a napokban egy perc sem veszett kárba, minden pillanatban éltem, s nem csak vegetáltam. Bár, az előttem álló egy hónap gondolata kicsit feszengéssel tölt el. De most fázom. Leírhatatlanul fázom. Nem jó, nem jó így. Megyek, a blogírásra szánt idő eltelt.
2008. április 17., csütörtök
Novella a Képzelt Író tollából I.
A Szüleim halála után történt. A gyászruhám éppen csak visszaakasztottam a szekrénybe, de a hétköznapi öltözékem színei mit sem különböztek a fekete árnyalataitól. Világos szőke hajamat ében festék takarta be, kék szemem körül a mindennapok túléléséhez nélkülözhetetlen fekete kontúr vonal kúszott körbe. Tizenhat éves múltam, nem találtam a helyem a nagyvilágban, ami egyetlen másodperc alatt változott át hideg téllé az örök nyárból, melyet Édesanyám meleg Szeretete ragyogott be és Édesapám féltő gondoskodás tette biztonságossá.
De ők elhagytak. Egyedül hagytak. Nem vittek magunkkal és én nem mehetek utánuk. Bármennyire is fáj élni, itt kell maradnom, ebben a sivár, gyűlölt helyen.
És mérhetetlen magányomban elindultam egy úton, társakat keresve, akikkel osztozhatok fájdalmamban. Találtam is. Csatlakoztam egy olyan társasághoz, akik a mágia rejtett világába ásták be magukat. Akkor úgy tűnt, a lehető legjobb helyre kerültem, s ezen érzést az illúziók bűbája vonta be. Akkor és ott jól éreztem magam a heti találkozókon, s én újra úgy éreztem tartozom valahova. Ugyan Nagynéném – kire nagykorúvá válásomig életem és vagyonom bízták – nem nézte jó szemmel újdonsült barátaim, de mivel az iskolában nem romlottak eredményeim, igazolatlan óráim sem lettek, így nem szólt bele, csupán elvétve tett néhány elejtett rosszalló megjegyzést, amik mindig messzire kerülték el hallójárataim, így nem tekintettem valódi intelemnek.
Alig telt el egy hónap, amikor kis csapatunk vezetője házibulit rendezett, melyre boldog-boldogtalan hivatalos volt. Marius-ról tudni kell, pénzzel zsebei vastagon kitömve, noha a Lelkében a Szeretettank - amit Szüleinek illene gondozni – többnyire takarékon lángol. Sorstársam láttam benne. Szülei még világra jötte előtt elváltak, igaz Édesanyja igen szép végösszegű havi appanánst sajtolt ki volt férjéből, s a válóperes bíró előzékenységére a választ néhány hónap múlva mindenki megkapta, amikor Marius anyjával kézen fogva mentek vacsorázni, s aki mára a mostohaapa szerepkörében díszeleg.
Nem vágytam mulatni, Lelkemben túl fájóan tátongott még az űr, amit Szüleim hiánya hagyott bennem. De a többiek unszolására én is elmentem az összejövetelre. Amint beléptem a roppant méretű házba - ami a város előkelő negyedének végében tornyosult magányosan – Marius fogadott az ajtóban – a házigazda tetszelgő karakterét öltötte magára, nyájasan mosolygott rám, mint aki tökéletesen a tudatában van annak, a világ is a zsebében lapul, nem csak sok nullás bankjegyek. Mellette egy dekoratív ámde üres tekintetű szőke plasztik cica állt, mesterkélt mosollyal ajkán – ami a botox-tól lehetett olyan feszes – italokat tartott kezében a tálcán. Kínálgattak, nem akartam inni, a temetés óta nem igazán ettem rendesen, most is üres gyomorral érkeztem. Marius viszont nem tűrt ellenkezést, hiszen az ő akarata irányítja a világot, s a kezembe nyomta a zöld színekben játszó italt. Gyorsan legurítottam a torkomon, majd prüszkölve fuldokolni kezdtem, a szesz végigégette nyelőcsövem, szemeim könnybe lábadtak. Marius bekísért a szalonba, amiben egy kisebb panel lakás bőven elférhetett volna, egy nagy szoba és két kisebb, konyha fürdőszoba felosztásban. Bent színes kavalkád kavargott a füstben. Nem találtam a Barátaimat, valahol elvesztek a tömegben. Leültem a kanapéra, úgy éreztem, forog a világ, a lábam alól a talaj meg elvándorol. A fejem zsongott a zenétől, ami beárasztotta a teret, teljesen lehetetlenné téve a beszélgetést. Nem, mintha lett volna bárkivel is lehetőségem pár szót váltani. Ismeretlen emberek szórakoztak körülöttem. Marius jó vendég látóként mászkált a társaság tagjai között, nyomában a szőke ciklon bamba tekintettel. Ez az összejövetel annyira már volt, mint amit én megszoktam. A tea délutánokon – amikor kis csapatunk összeült kedvenc tea házunkban – értekezések zajlottak különböző intellektuális kérdésekről, filozófiai eszményekről, a halálról, ami érthető okokból engem kiemelten érdekelt.
Ültem a kanapén, mellettem az emberek folyamatosan cserélődtek, de nem vágytam e társaság aktív tagjává válni. Csak vártam, hogy elmúljon az őrjítő lüktetés a halántékomon, de a füst, ami orrlyukaimon keresztül szivárgott be folyamatosan, nem engedte kitisztulni a fejem. Ki kell mennem friss levegőt szívni. Ingatag lábakon kiindultam meg a terasz felé, átverekedtem magam a masszán, amit összegabalyodott emberek alkottak. Nem tudnám megmondani, mennyi idő telt el, mire kijutottam a friss levegőre, ami oly’ erősen fejbe vágott, mintha valami sűrűn kavargó matériába léptem volna ki. A gyomrom vad táncba kezdett, lebotorkáltam a kertbe egy bokorhoz, képtelen lettem volna visszamenni oda. Oda b, ahol féktelen tivornyázásba csapott át a hangulat. Nekem nem erre van szükségem. Egy hortenzia bokor mellett könnyítettem gyomrom terhén, bár nemigen akadt benne bármi is, ami igazán kikívánkozott volna. Kicsit arrébb elterültem a fűben, felettem a csillagok reszketve világítottak. Feküdtem a földön, de forgott velem a világ, kétségbeesve kapaszkodtam néhány fűszálban. Becsuktam a szemem, de csak spirálok villództak előttem feketén-fehéren. Aztán úgy éreztem, mintha lebegnék két erős kézben, néhány fű csomót kitéptem a földből, ahogy felemelkedtem, s azt szorongattam tovább. Közben a zaj egyre hangosabb lett, ahogy továbblebegtem a teraszra, majd be a zsúfolt szalonba, aztán fel a lépcsőn, mintha egy ajtóba ütközött volna a fejem, ami aztán nyikorogva bezárul mögöttem, talán még a zár is kattant kettőt. Mintha egy puha ágyban landolt volna földöntúli utazásom a kertből ideáig. De hova is? És mintha a ruháim szép lassan maguktól lemásznának rólam… minden olyan távoli. Talán meghaltam.
2008. április 16., szerda
Egy szerdáról írt pár kusza sor
Amikor este jöttem haza a kihalt utcán, a szél nem csak a szoknyám alá fújt be Marilyn Monroe-san, hanem a házfalak közt kifüggesztett lámpákat is kedvére lóbálta, melynek következtében az asztfalton különös árnyak járták éjjeli táncuk. A Hold előtt fekete gombolyagok dagadtak, s időnként földöntúli alakzatokba rajzolódtak ki. Majd megfagytam, olyan hidegen éríntett meg az esti idő. A szoknyám a térdem alá ért, lábszáram alját szabadon hagyva. 100 évvel korábban egy korombeli hölgy már férjnél volt és a bokáját is takaró ruha rejtette el alakját. Rövidszoknyás csak fiatal csitrik voltak, mint a Matulások, vagy Cilike, aki mindig valami butaságot csinált bakfis korában (s aki emiatt roppant mód hasonlít rám...)
Ma szerda volt. A hétköznapok közepe, aminek vége edzésbe torkoll. Holnap egy nyugodt csütörtök vár rám. Reggel személyiségzavarok, majd előadás, amire be kell járni, eztán szociócsoport megbeszélés, egy nunchaku edzés, este Béla nálunk alszik, mert pénteken BKV sztrájk. Mondhatni egészen szokványos napom lesz. Telve rengeteg eseménnyel. Nekem mindenre van időm, csak mind jól be van osztva...
2008. április 15., kedd
Délutáni Krónika
Reggel a könyvtár némán fogadott. Amikor belépek az ajtón és felmegyek a lépcsőn, mindig nyomasztó csend fogad, úgy néznek rám a falak, mint valami betolakodóra. Aztán mikor látják, Lelkemben nincs rosszindulat, csak a könyvek tiszta szeretete, megnyugodnak, és máris mással foglalkoznak. Eltelik egy óra, kilencet harangoznak a közeli templomtoronyban, melynek hangja elvegyül a forgalomban, a városi zajjal. Aztán még harminc perc tétlen várakozás, mikor belép egy néni. Bemutatkozunk egymásnak, lényéből valami megfoghatatlan árad. Lelkében hozza magával a fájdalmat, melyet kisfia elvesztése hagyott benne. De tenni akar, segíteni. Önzetlen. Ajándékba kapunk egy cicás füstölgőt, melyet az asztalra teszek, középre helyezem el, a beiratkozási lapok és az olvasói kívánságlista közé. A néni talán tud valamit, vagy csak én szeretném belelátni a Titkot, amit minden Lélekben keresek, s alkalmanként találok. Titkot, vagy Kincset, egyre megy, nincs rá szebb kifejezés... Majd jön két fiatal, ők is tagságot szeretnének. A falak közben folyamatosan fülelnek. Ők is mesélnek, beszélnek, ők szinte mindent tudnak.
Elrepül két óra, és én már megint a vonaton ülök, egyedül, mint mostanában általában, ha Vácra megyek. Nézek ki az ablakon, s egyszercsak azon kapom magam, már Sződligetet is elhagytuk. Hová lett az idő?
2008. április 14., hétfő
A vonaton
És most itt ülök a vonaton, az ablak mellett egy dupla ülésen, ahova még mindig tűz a Nap, és naplóm fehér lapjai visszaveri szemembe a fényt, ami szinte elvakít. Nem baj, nem zavar, hadd süssön csak Sol odafenn. Ez a dolga. Írásom ugyan reszketeg, a papír ugrál a toll tűhegye alatt, ahogy a személyvonat lassan szedi a kilométereket. Megáll. Majd ránt egyet a kezemen mikor újra nekiindul. Jön az ellenőr. Fiatal lány, nagyjából velem egykorú. Hosszan nézi a diákom - nem azt az oldalt, amin szélesszájú béka vigyorom köszön vissza rá, hanem azt, ahol a matricák sorakoznak. Mellette a bérlet fekszik nyugodtan az irattartóban. Majd visszaadja, mosolyog, megköszöni. Megy a következő kocsiba, csapódva zárul be mögötte az ajtó.
Újra egyedül. Azaz, mégsem. Vár egy újabb találkozás az Angyallal. Közben a nyitott ablakon benéz a huzat, s arcomba csapja keményen a hajam, amint a negyven vagonból álló tehervonat elmegy mellettem. Negyven. Megszámoltam. Fázom, de nem számít a hideg. Jól esik, noha mire a nyugatiba fogok érni szemeimből könnyek fognak kicsordulni. De addig még húsz perc, most Dunakeszin vagyok. Még hosszú nap elé nézek. Pedig a fele már eltelt. Minden pillanatában tökéletesen.
2008. április 13., vasárnap
Vasárnap délelőtt
Amióta a tudomány mindent meg szeretne magyarázni, azóta a Hit, az egyik legfonotosabb kapaszkodó egyre jobban szorul a háttérbe.
Tavaly a Hajógyári Szigetes csatánk a "Halálra adás napja" volt. No, ez nem azt jelentette, h pengével estünk egymásnak és a Sziget zöld pázsitja vértől vöröslött, s mindenfelé különböző elhagyott testrészek hevertek. Hanem meg kellett tanulnunk meghalni. Meg kellett tanulnunk "elengedni". Elengedni mindent, és így válni teljessé. Teljessé, egy lélegzetnyi pillanatig. Megadni a vereséget, ha legyőznek minket. Tisztelni az Életet a Halálon keresztül. Mit is viszel magaddal a Halálod után? A Lelkedet. Minden más ittmarad és elporlad. A Tested, a Szépséged, a földi javaid, amiket egy egész életen át gyűjtögetsz. Csupán az Emléked marad itt. Talán egy fejfa a temetőben is akad majd. De ebből a világból eltűnsz, a fizikai formád elalszik örökre. De a Lelked nem. A Lelkedben ott van minden és semmi sem.
Nos olybá' tűnik, ez egy haláli írás lett...
2008. április 12., szombat
Nem lehetek pilóta...
1., szemüveges vagyok. (Megint diszkriminálják a szemüvegeseket...)
3., van tömött fogam...
"Jelenleg a Magyar Honvédség Honvéd Egészségügyi Központ, Repülőegészségügyi Vizsgáló és Kutató Intézetében, Kecskeméten történik a jelöltválogatás. A vizsgálat időtartama 3 nap. Az első napon és teljes gerinc röntgenvizsgálaton és pszichológiai vizsgálaton esnek át a jelentkezők. A második nap a klinikumé: teljes labor, mellkasröntgen történik, majd a különböző szakágak fizikális vizsgálatai vizsgálatai (belgyógyászat, sebészet, fül-orr-gégészet, ideggyógyászat) után szív- és hasi ultrahang vizsgálat és kerékpárterheléses EKG vizsgálat történik. Ezen a napon fejeződik be a pszichológiai vizsgálat és a nap végén szemcseppes pupillatágításon esnek át a jelöltek, hogy a harmadik napon a szemész megvizsgálhassa őket. (Nagyon szigorú a szemészeti elbírálás: a szemfenéki ideghártya, a látóideg látóélességet befolyásoló előrehaladó betegségei kizárást jelentenek. A szemmozgató izmok működési zavara a kétszemes látást teszi lehetetlenné, ezért kizáró ok. I/A jelöltnél korrekció nélküli teljes látóélességet várunk el, I/A szerint a myopia (rövidlátás) 1.0 Dioptria a maximum. Ha az asztigmatizmus (tengely szerinti korrekciós anomália) bármilyen látásnál > 0.5 D-nél.) Ezután a barokamrában pedig az oxigénhiány tűrőképességet határozzuk meg. 5 500 méter magasságnak megfelelő csökkent légnyomású és oxigénhiányos környezetben 15 percet kell kibírni, keringés megingás (vérnyomás és EKG eltérés) nélkül. A földre visszatéréskor zuhanópróba történik 50 m/s süllyedési sebességgel, a középfül nyomáskiegyenlítő képességének értékelésére. Ha a jelölt ezen a vizsgálaton is túljut, megkapja az éves orvosi repülőalkalmassági bizonyítványt, növendékként megkezdheti a repülőtiszti iskolát és a gyakorlati repülőkiképzést."
A mai napomat jónak könyvelhetem el a Naplómban is, és itt is egyaránt. S nem csak azért, m este Anyutól kaptam egy tábla alpesi milka csokit; és most azzal kísérletezek, miként lehet eltűntetni, bár nem vagyok egy Uri Geller, de azért egész jól haladok. Megéreztem az évszakok kúsza váltakozásából fakadó érzelmek alakulásának szinte megfoghatatlan auráját. :) (én teljesen értem ezt a mondatot...) Olyan érzés, mint amikor kiállsz egy kiúgró sziklaszirtre, kitárod a két karod és hagyod, h a szél belekapjon, kibontott hajadat lágyan simogassa, s a Lelked szabadon szárnyal.
2008. április 11., péntek
Pedig sok minden megérínt, ami gondolkozásra sarkall. Példáli az, amikor látom az embereket az utcán, ahogy egykedvűen sietnek dolguk után. Öltözékük színes, lelkük üres. Belekeveredek a tömeg szürkeségébe. Nem tehetek mást, amerre én megyek, arra mennek ők is. Közéjük tartoznék? Sosem úgy járok-kelek, én más vagyok, mint ők. És lehet, h pont ezért mutatok nagy hasonlóságot velük. A legszembetűnőbb példája mindennek a zebra. No nem az, amelyiket rács mögött tartanak a Fővárosi Állatkertben, s aki, mint fogságban született lény még csak nem is álmodozhat arról, milyen szabadnak lenni, nyargalni a végeláthatatlan messzeségig. Mint azok a foglyok, akik Platón barlangjában vannak leláncolva, háttal a fénnyel teli kijáratnak, s csak saját árnyékuk különös mozgását láthatják a falon. A zebra, ami fehéren van felmázolva a szürke kígyóra, ami a házak között kúszik tova. Az emberek - főleg csúcsidőben - sietnek valahova - Haza, Szerelemhez, Családhoz, pénzhez... - s morcosan állnak meg, ha a lámpa pirosra színezi a jelzést. Várnak, közben duzzad a tömeg, egyre többen toporzékolnak a kényszerű megállás miatt. Majd mindenki zöld utat kap és megindul a roham. Szaladnak, sietnek, futnak, meg sem állnak, nem néznek körbe. Egymáson keresztül gázolnak, ha úgy adódik. Kegyetlenek. Emberek. Ilyennek lettünk teremtve? Mikor váltunk ilyenné? Mikor veszett el a Lélek? Miért boszantja az embereket mások léte? Miért féltékenyek? Miért irígyek? Miért nem járja mindenki a saját Útját? Miért kell másokat megbánatani? Talán csak én élem meg másként. Talán csak én látom rosszul a körülöttem lévő világot. Talán azért, m én nem tudok bízni benne. Hiszen mindig az én kezemben van a döntés, a döntés az Életem felett. Bármire képes vagyok. Élni. Meghalni. Szeretni. Utálni. Bátran szárnylani. Szárnyaszegetten félni. Más nem teheti meg helyettem. Mint ahogyan én sem mondhatom meg senkinek sem azt, hogyan éljen, mit tesz rosszul, mit nem tennék a helyében. Hagyni kell mindenkit a maga útját járni. Talán éppen az a jó neki, csak éppen mi nem látjuk. És akkor válunk igazán szabaddá. Mert néha már sikerül elcsípnem a szabadság mámorító érzését. Amikor a Lélek kiszabadul az illúziók keltette fogságból, amit az idő és a tér emel köré. Mi fontos általában ennek a fajnak, melynek én is tagja vagyok? Csupa-csupa földi holmi. Kacat. Amitől nem leszünk többek. Csak látszatra. Közben elárulják egymást hasznos cuccokat kecsegtető üzelmek reményében. Vagy csak szórakozásból. Vagy az Ég se tudja miért. Örült egy világ ez. Misem bizonyítja jobban, az éterben reszkető szíréna vinyogása. Megfáradt hiéna halált ígérő hörgése az éjszakában. Reszkess, m kiállsz azért, amiben hiszel. Hit? Van még itt hit?
2008. április 10., csütörtök
Rövid írás a jelenről
A zónázó - amit mi csak ingázónak hívunk diáknyelven - sebesen halad, meg sem áll Vácig. Mellettünk fut egy másik sínpár, tartja a biztos távolságot. Ő a Keletiből jön, onnan szalad ide, amikor mi gyorsulunk, ő is rákapcsol, amikor pedig lassítunk, ő is lassít. Aztán a két sínpár egybeolvad, útjukat közösen folytatják a Dunakanyar felé.
Napi 25 perc oda, 25 perc vissza. Amikor egyedül megyek, ennyi idő áll rendelkezésemre, h gondolataim rendezzem, olvassak, vagy csak egyszerűen nézzem a mellettem rohanó világot. A héten Felső-Göd állomáson megállt a vonat, pihent kicsit, kifogyott az erő a felsővezetékből. Kinéztem az ablakon, amikor felfigyeltem egy kisbabára, nyugodtan szemlélte a világot a kocsijából. Édesanyja a kabátjával bíbelődött, úgy próbálta ráeszközölni a gyermekjárműre. A baba rám nézett, ragyogó kék szemeit az enyémbe fúrta. Majd élénk mosolygásba kezdett és babamód integetni kezdett. Én visszaintegettem. Aztán a vonat alattam megindult, a sínek vitték tovább a szerelvényeket. Újra elmerültem a könyvemben. Csengey gondolatai mélyen beleisszák magukat szöveteimbe. Oldal oldalt követ, betűről betűre falom a sorokat. A történet egyre csak duzzad. Találkozások az Angyallal.
2008. április 6., vasárnap
X-35
Az X-35 türelmesen várta már őt, acélszürke oldalán az orr rész alatt fantázia neve sötétlett fekete betűkkel: Lightning II -amit egy Második Világháborús P–38-a és a hidegháborús brit English Electric Lightning után kapta-, emellett pedig első pilotája neve díszelgett.
A mérnökök feszültségterhes várakozásukat élénk beszélgetéssel próbálták levezetni. Zsibbongot a világ Eddie Hailey körül. De ő mégsem hallotta a külvilágot. Belül elcsendesedett, rákészült az útra.
Felment a lépcsőn, ami a pilotafülkébe vezette őt. Mielőtt elfoglalta helyét, két, ottfelejtett szerszámot talált. Bizarr mosoly futott végig az arcán. Mit keres két csavarhúzó az ülésen? Az egyik mérnök kezébe nyomta, aki hebegve vette át tőle. Eddie Hailey nem zavartatta tovább magát ezen, bemászott a helyére. Bekötötte a biztonsági öveket, egy a derekánál húzódott végig, a másik a vállától lefelé fogta őt az üléshez. Otthon, édes otthon. Kezébe fogta a botkormányt, a magasságszabályozót a szokott helyen találta. Minden olyan ismerős volt, mégis olyan modern. Fejére húzta a tűzálló sapkát majd rá a sisakot. Végül az oxigénmaszk került fel, s az üvegajtó bezárult felette. A lépcsőt elhúzták a géptől, a mérnökök biztos távolságba húzódtak. Úgy tekíntettek a gépre, mint közös csemetéjükre, s büszke szívvel álltak ott. Eddie Hailey beindította a P&W JSF-119-611 típusú hajtóművet, ami 1,8 Mach sebességre képes. A vén ketyegő mellkasában vad dobogásba kezdett, ahogy a felszálló pályára gördült, miután megkapta az engedélyt a föld elhagyására és a légtér használatára. Majd nekiindult. Először csak lassan, fokozatosan kapcsolt sebességbe. S a kerekek végül már a levegőben voltak. A mérnökök torkán szilaj üdvrivalgás tört ki, ahogy Lightning egyre magasabbra ívelt két másik vadászgép kíséretében. Edward Hailey boldogsága a géppel együtt járt az egekben. Írány az Edwards Air Force Base. Edward Hailey tesztpilota sosem ért oda. 2000. október 24.
__________________________________________________________________
A történet a képzeletem szüleménye. Bármilyen egyezés a valósággal, pusztán a véletlen műve.
2008. április 5., szombat
Miből lesz a napraforgó...
2008. április 4., péntek
A héten megszületett egy novella is, de nem adom közkincsnek, egyelőre önzően megtartom magamnak.
Donnie előkerült, így kurtán érnek véget e sorok s továbbálmodom az Életem.
Donnie Darko
2008. április 3., csütörtök
A róka és a gyerek
Reggel takarítottam, csillog minden. Szuszi ma nagyon sokszor felkérezkedett a kezembe egy kis dédelgetésre. Egész nap a nyomomban volt. Most a pianinon ül méltóságteljesen, és a nagy sárga szemeivel less ki abból a szép kerek buksijából. Majd Gáborral csütörtök délutáni nunchaku, nekem megy kettővel, neki meg eggyel, így kölcsönösen tanulunk egymástól. (Szuszi közben alvópózt váltott, és most félig lelóg a feje...) Aztán kerekasztal beszélgetésre mentem, a Teleki Blanka Gimnáziumba. Fiatalkori agresszió. Most még eléggé zsibong a fejem, rendezés alatt állnak az anyagok. Jómagam is felszólaltam, és olyan büszke vagyok magamra, m egyáltalán nem izgultam, viszonylag lassan beszéltem (erre igyekeztem odafigyelni külön), és még kiváltottam másokból is mondanivalót. (Ennyit az önfényezésből.)
Most itthon vagyok, és ma már másodszor írok blogot, de ennek az az oka, h máskor nincs annyi időm pár sort firkantani.
A mai napom nem úgy alakult, ahogy pár napja még gondoltam, h fog. De így sem volt vészes, m legalább sütöttem egy adag csodás csokis máffínt. (Az én sütimnek nagyon egyszerű titka van... De ezt megőrzöm a gyermekeimnek, és a gyermekeim majd továbbadják a gyermekeiknek, és a gyermekeim gyermekei... stb. De mivel e blog is az én gyermekem, ezért megőrzöm benne is: a főzőtejszín. Utoljára kell belekeverni, méghozzá annyit, h ne legyen tőle túl híg, de sűrű se maradjon a massza. Tökéletes lesz, olyan igazi omlós, jobb, mint a McDonald's-é. (Ejha, de szerény vagyok...) Apu elől el kell rejtenem biztos helyre, különben holnapra egy sem marad.
Kibújtak a napraforgóim a földből, azok, amiket Bosytól kaptam :). Nagyon kíváncsi vagyok, h mekkorára fognak nőni. (közben elpusztítok egy muffint...nyam)
Megyek rajzolni.
A Kard Lelke
A Hajnal lágyan kúszott a szürke házak közé, lassan színekkel töltötte meg az éjszakát. Bosnyák tér. A Piac éli a maga kavalkád életét, a csarnok zsibbong az alkuktól. Három, hosszú fekete tokkal közlekedő alak halad el mellette, nem köti le a figyelmüket a benti nyüzsgés. Céljük a sportpálya, aminek bejárata 100 méterrel arrébb látható. Két férfi és egy lány siet felé, alig múlt el hat óra. Megérkeznek. Rövid rákészülés után két-két botot pörgetnek kezükben, amiket vékony damilszálak tartanak össze. Az egyiknek elrepül, s végig csúszik a vizes füvön. Közben a Nap egyre feljebb kúszik az égen, s sugarai már a tokból kilépő kardok pengéjét simogatja lágyan. Tökéletességre törekszenek. Különös művészek ők, akiknek nem a festék, a pasztell kréta, vagy az ecset az eszközük az önkifejezésre, hanem egy, vagy több vágás. Aki nem fogott még kardot, nem érez lelki kötődést sajátjához, nem értheti meg. Mindenkinek mást jelent. A sporttelep agyagburkolta futópályáján egyszerű halandók róják a köröket, közben azon tűnődnek, kik ezek az emberek, akik a levegőbe vagdalnak képzelt ellenfeleket. Peregnek a percek, a kardok a tokba kerülnek vissza, majd a selyemtartóba, s végül a fekete eszközhordozóba. A két férfi és a lány elégedetten távoznak. Visszacsöppenek a hétköznapok forgatagába.
Én vagyok a lány a történetben. A lány, aki utál korán kelni, de mégis megteszi, m egy hajnali kardozás a napkeltében felér egy meditációval. Csak az itt és most létezik, amikor a markolatot megfogom, előhúzom a kardom, vágok, kilép a kard a vágásból, visszatalál a tokba, majd elengedm a markolatot újra. Ez egy mozdulat. Kardozni csak úgy lehet, ha az ember megtalálja a lelki békéjét. A Kardnak Lelke van. Beleívódik sajátom, beleívódik a kardkovácsé, aki életre hívta. Ahogy vág, az tulajdonosát példázza.